چگونه می توان یک دانش آموز موفق بود

  • چگونه می توان یک دانش آموز موفق بود
  • خانه
banner
banner
banner
successful-method-for-student

مقدمه

دانش آموز موفق بودن به شما کمک میکند در آینده به یک دانشجوی فعال در دانشگاه و یک فرد درخشان در زندگی و همینطور جامعه تبدیل شوید. شاید فکر کنید دانش آموز موفق بودن بسیار کار دشواری است و حتی برای شما امکان پذیر نیست. اما برعکس تصور ذهنی که دارید با چند روش ساده و کلیدی و رعایت نکات زیر می توانید جز، دانش آموزان موفق کلاس باشید. فقط کافیست تصمیم بگیرید و به امید موفقیت شروع کنید.

هدف، عنصر موفقیت یک دانش‌آموز خوب و موفق است. دانش‌آموزی که در زندگی هدف داشته باشد کارهای خود را با علاقه انجام می‌دهد. چرا که می‌ داند دقیقا چه چیزی می‌ خواهد و به دنبال چه چیزی است.

successful-student

با روش های مطالعه صحیح یک دانش آموز موفق باشید

در کلاس درس به تدریس و آموزش مدرس دقت کنید

در قدم اول، در کلاس درس به تدریس و آموزش معلم دقت کنید. این کار برای شما زحمت چندانی ندارد، اما هنگام درس خواندن بسیار کمک میکند و موجب می شود به آسانی موضوع را یاد بگیرید. نکته مهم این است که معلم ها با تأکید بر روی قسمتی از درس به موضوعات مهم آن اشاره می کنند و در بیشتر مواقع این قسمت های درس در امتحان ها خواهد بود و شما از آن با خبر هستید.

یادداشت برداری کنید

یادداشت برداری از آن چیزی که فکرش را می‌کنید بیشتر شما را به سمت جلو و دانش آموز موفق بودن هدایت می‌کند. شاید در کلاس درس یادداشت برداری از توضیحات مدرس آسان نباشد ولی با آرشیوی از کلاس های آنلاین، که سامانه آموزش مجازی در اختیار شما قرار می دهد، بلافاصله یا هر وقت که شرایط برایتان مساعد بود و در هر ساعت از شبانه روز شروع به یادداشت برداری کنید. این کار به یادگیری بهتر و حفظ آموخته ها کمک می کند.

تمرکز کنید

فضایی که در آن درس میخوانید رابطه مستقیم با میزان تمرکز شما دارد. امکان دارد اجزایی در اتاق وجود داشته باشد که حواس شما را پرت کند و از مطالعه دور شوید پس هرچیزی که موجب این امر می‌ شود از فضا دور کنید. همچنین نور در فضای مطالعه واجب است. اگر شرایطش را دارید پنجره را باز کنید چون افراد در فضای ساکت، روشن و با اکسیژن، بهتر تمرکز می کنند و در نتیجه بهتر درس می خوانند.

successful-student

آیا موسیقی در تمرکز شما نقش مثبت دارد؟

قبل از هرکاری جواب این سوال را مشخص کنید. اگر از گوش دادن به موسیقی هنگام درس خواندن لذت می برید و موجب بهم خوردن تمرکزتان نمی شود، به شما پیشنهاد می کنیم از موسیقی های بی کلام و کلاسیک استفاده کنید. به خصوص موسیقی طبیعت که موجب فعالیت مغز و جلوگیری از حواس پرتی می شود. البته فراموش نکنید که موسیقی شما را باهوش تر نمی ‌کند، اما در بعضی افراد باعث ایجاد انگیزه و گیرندگی بهتر مغز و دریافت اطلاعات بیشتر می شود.

آزمون ها و تکالیف را تبدیل به فرصت کنید

دانش آموزان موفق، آزمون ها و تکالیف را به فرصت تبدیل می کنند و از خود سوال و جواب می کنند. این کار به شما کمک می کند تا قسمتی که در آن ضعف دارید را پیدا کنید و دانسته های خود را بررسی کنید. اگر نگران سختی پیدا کردن آزمون های گذشته هستید، سامانه آموزش مجازی رایسا آزمون ها را آرشیو می کند و به راحتی به آن ها دسترسی دارید.

مطالعه را به شب امتحان نیندازید

شروع مناسب، خیلی بهتر از شروع در دقیقه های نزدیک به امتحان است . یادگیری حجم زیاد از مطالب، در زمان کوتاه امکان پذیر نیست. پس هرچه زودتر حتی در زمان کوتاهی مانند 20 یا 30 دقیقه شروع به درس خواندن کنید و مطمئن باشید خیلی زود این زمان افزایش می یابد.

پیشنهاد ویژه

برای آشنایی با راه های ایجاد رقابت سالم بین دانش آموزان، می توانید مقاله رقابت سالم درسی را مطالعه کنید.

برنامه هفتگی داشته باشید

ساعت مطالعه هفتگی خود را مشخص کنید. یک شبانه روز برای همه افراد 24 ساعت است و تفاوتی برای کسی وجود ندارد. اما نمی توان ساعت مطالعه را از کسی الگوبرداری کرد. میزان نیاز هر فرد، نسبت به اهداف و شرایط مختلف زندگی اوست. پس در ابتدا باید کارهای روزانه و هفتگی خود را یادداشت کنید. داشتن برنامه و معین کردن ساعت به این معنی است که کار و هدف شما ارزش دارد.

از نقاط ضعف خود نترسید

از ضعف های خود نترسید. اگر هر قسمتی از درس را مشکل داشتید از معلم مربوطه یا حتی خانواده و دوستان بپرسید. سوال پرسیدن نباید برای شما خجالت آور باشد. این کار فقط نشان دهنده هوش و ارزشی است که برای درس قائل هستید. همچنین سوال پرسیدن شما از معلم باعث خوشحالی او خواهد شد.

استراحت را فراموش نکنید

زنگ تفریح های مختلفی برای خود ترتیب دهید. معمولاً در هر 20 الی 30 دقیقه 5 دقیقه استراحت نیاز دارید. بخش بندی مختلفی داشته باشید تا مفید باشد و یادگیری انجام شود.

اعتماد به نفس داشته باشید

دانش آموز موفق، دانش آموزی است که اعتماد به نفس لازم را داشته باشد. از فکر به اتفاقات بد دست بکشید و مثبت اندیشی را دست کم نگیرید. در کنار اعتماد به نفس، همیشه سخت کوش باشید تا به آن چیزی که لایق شماست برسید.

successful-student-in-class

دانسته هایتان را با همکلاسی های خود به بحث بگذارید

با همکلاسی ها و یا هم گروهی های خود قرار بگذارید و یادداشتها را با هم مقایسه کنید. یاد بگیرید که از این گروه ها استفاده ای بجا کنید و ضعف های خود را بر طرف و کمبودهای خود را بشناسید. اما در قدم اول مطمئن شوید این جلسات گروهی مفید واقع می شوند و همان مسیری که می خواهید را پیش می‌گیرید به غیر این، اتلاف وقتی بیش نیست.

خواب کافی داشته باشید

مقدار نیاز به استراحت شبانه در افراد، مختلف است. اما کمبود خواب همه افراد را از بین می برد و اگر خواب منظم و آرامی داشته باشید نتیجه بسیار رضایت بخش است.

کیفیت یادگیری خود را بسنجید

به صورت دائمی کیفیت درسی خود را بسنجید. هرگز ارزیابی را فراموش نکنید. ارزیابی در مقاطع مختلف فواید متفاوتی خواهد داشت که دو مورد از مهم ترین آنها، مطلع شدن از پیشرفت تحصیلی و پیدایش استعدادها است. این دو مورد شور و انگیزه را در همه افراد افزایش می‌ دهد. ارزیابی های مختلفی وجود دارد که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. اما سامانه آموزش مجازی رایسا بهترین و جامع ترین ارزیابی ممکن را در اختیار شما قرار می دهد.

وظایف خود را به تعویق نیندازید

همانطور که عجله در هیچ کاری پیشنهاد نمی شود و شتاب زدگی موجب خطا می شود به تعویق انداختن نیز اثرات جبران ناپذیری دارد، پس تکالیف و کلاس ها را با بی علاقگی و بی حوصلگی عقب نیندازید و مطالعه خود را طبق برنامه انجام دهید تا در مسیر یک دانش آموز موفق قرار بگیرید.

پیش خوانی داشته باشید

با برنامه کاری مدرس آشنا باشید یا حتی در پایان کلاس بپرسید فردا قرار است چه درسی بدهد تا شما در زمان بیکاری مطالعه کوتاه داشته باشید. این روش باعث می شود شما در کلاس آماده باشید و بدرخشید.

منظم باشید

نظم در کارها بر مقدار موفقیت شما در مدرسه اثر می گذارد. کمد و کوله پشتی خود را مرتب نگه دارید و وسایل مورد نیاز روزانه را به همراه داشته باشید. این کار سبب می شود هنگام رفتن به مدرسه همه چیز را به آسانی پیدا کنید.

استعداد خود را کشف کنید

استعداد خود را بشناسید و از زمان خود استفاده کنید تا استعداد خود را تقویت کنید. تلاش برای هرچیزی نتیجه می دهد، اما بدانید تلاش در زمینه ای که استعداد دارید شما را تبدیل به طلا میکند.

پیشنهاد ویژه

اگر می خواهید با راه های کشف استعداد آشنا شوید، می توانید مقاله استعدادیابی کودکان را مطالعه کنید.

نتیجه

شما پر از استعداد هستید و همه چیز برای رشد و پیشرفت شما محیا است. تنها کسی که می‌تواند میزان تلاش شما را کنترل کند خود شما هستید. فراموش نکنید در کلاس درس مدرس به یک میزان علم و دانش به کلاس می دهد، اما با عملکرد خوب، این شما هستید که افتخاری در مدرسه و خانواده خود می شوید. از استعدادهای منحصربفرد خود هیچگاه غافل نشوید. در این مسیر بهترین همراه و دوست شما رایسا است و در هر زمینه ای کمکتان می کند.