جامع ترین ارزیابی تحصیلی در سامانه رایسا

  • جامع ترین ارزیابی تحصیلی در سامانه رایسا
  • خانه
banner
banner
banner
online-academic-evaluation

بعد از برگزاری کلاس های آنلاین، تکالیف و آزمون آنلاین، ارزیابی تحصیلی به مدرسان این اجازه را می دهد تا سرعت پیشرفت و پسرفت فرد یا گروه را مورد بررسی قرار دهند. امکان ارزیابی دانش پذیر و گزارش دهی به مدرس و مدیر به آنها کمک میکند تا مباحثی که دانش پذیران بطور فردی یا گروهی در آنها مشکل دارند را مشخص کنند. ارزیابی آنلاین فضای ذخیره سازی کمتری نسبت به نگهداری پرونده اشغال می کند و همچنین دسترسی در هر زمان به آن آسان تر است.

ارزیابی آزمون ها، حضور غیاب و نمره کلاسی بخشی از نظام آموزش مجازی است. در واقع نظام ارزیابی تحصیلی عبارت است از مشاهده و بررسی عملکرد دانش پذیر در هر نوع فعالیت تحصیلی، که با بهره گیری از ابزارهای چند رسانه ای مانند کامپیوتر، لپ تاپ و تلفن همراه هوشمند، با هر نوع سیستم عاملی، به همراه زیر ساخت ارتباطی مناسب مانند: شبکه، اینترنت و … امکان دسترسی به آنها را در هر نقطه ای امکان پذیر و آسان می‌کند.

آزمون هم به نوعی ارزیابی تلقی و طبق اصول خود برگزار می شود. همچنین وسیله ای برای سنجش رفتار درسی دانش پذیر است. در ارزیابی چند هدف مهم وجود دارد که به آنها در زیر اشاره می کنیم:

  • کمک به یادگیری دانش پذیر
  • اصلاح روش تدریس
  • ارتقا دانش پذیر
  • تصمیم گیری برای شروع مراحل بعدی تدریس
  • به وجود آوردن شوق و علاقه برای یادگیری
  • آشنایی دانش پذیر با هدف های آموزشی

سامانه آموزش مجازی رایسا، ارزشیابی را یکی از مهم‌ترین بخش های مجموعه خود می داند و تلاش های بسیار زیادی در راستای ایجاد محیطی منعطف و کاربردی با رابط کاربری آسان و زیبا انجام داده است.

در روش های سنتی در پایان هر ترم یا نیمسال تحصیلی، ارزیابی از آموخته های دانش پذیران به منظور تشخیص برترین های کلاس انجام می‌گرفت. اما در روش های جدید دارای نقش و اهمیتی به مراتب بالا تر از ارزیابی در گذشته است و برای هدف های مهمتر بکار می رود. در ادامه به اهداف ارزیابی تحصیلی اشاره می‌کنیم.

هدف از ارزیابی تحصیلی، شناخت توانایی ها و زمینه های علمی مورد علاقه دانش پذیران برای انجام فعالیت های آینده آموزشی است. یادگیری جریانی به هم پیوسته است از همین رو داشتن پایه های قوی در آموزش و شناخت مشکلات آموزشی یکی از اهداف مهم ارزیابی است. همینطور از این طریق، با هدف های آموزشی آشنا و از آنها در فرایند تدریس و آموزش بکار گرفته خواهد شد.

observe-education-evaluation

ارزیابی تحصیلی، میزان پیشرفت تحصیلی و عملکرد دانش پذیر در فعالیت های آموزشی را مشخص و علاوه بر این اندازه تلاش دانش پذیران و روش تدریس مدرس و میزان مهارت آنها را مورد بررسی قرار می دهد. همینطور میتوان درباره ضعف دانش پذیر اطلاعات کاربردی و مفیدی به دست آورد از این رو مدرس میتواند ببیند چه مطالبی را یاد گرفته و درک چه مفاهیمی برای دانش پذیر سخت بوده است. از این رو ارزیابی در این مسیر عاملی برای ارتقای نوع تدریس و یادگیری دانش پذیر می‌شود و می تواند کمبودهای آموزشی را جبران کند.

‌ارزیابی تحصیلی در سامانه رایسا چیست؟

مهمترین فعالیتی که پس از آموزش، تعیین و انجام تکلیف و برگزاری آزمون در سامانه آموزش مجازی رایسا صورت میگیرد بی شک ارزیابی تحصیلی دانش پذیران است. ارزیابی تحصیلی فرایند تاثیر گذار و مفیدی است که به وسیله آن بر اساس ملاک هایی چون حضور غیاب، نمره کلاسی، فعالیت در کلاس، انجام تکلیف و آزمون مشخص می‌شود.

در واقع ارزیابی رایسا نشان دهنده فعالیت های مدرس در طول سال تحصیلی است که به او در شناخت بهتر از دانش پذیران خود کمک می کند. به دنبال آن مدیران نیز می توانند از عملکرد مدرسان خود آگاه شوند. در این مرحله از ارزیابی تحصیلی، رایسا با استفاده از روش ها و فنون مختلف میزان بازدهی و افت دانش پذیر را مورد سنجش قرار می دهد و اهداف آموزشی را برای مدرس و دانش پذیر به خوبی معین می نماید.

academic-evaluation

ارزیابی در رایسا نیز برای مدرس نشان دهنده نتیجه تدریس اوست که با ارزیابی دانش پذیران، میزان موفقیت و ضعف خود را در نوع آموزش پیدا می کند. همچنین پس از بهره گیری از نتایج ارزشیابی می تواند مراحل پیشین آموزش خود را مورد بررسی، مشکلات را شناسایی، رفع و شیوه تدریس را برای بهبود تغییر دهد.

اهمیت ارزیابی تحصیلی

ارزیابی نقش های مختلف و متعددی در برنامه های هدف دار گروه یاد گیرنده دارد. ارزیابی پی آنکه معیین کننده اندازه نزدیکی دانش پذیر به اهداف است در کنار آن کمک میکند استعداد یاد گیرنده تحریک شود و استعداد ها به مرور شکوفا میشوند. آنچه در طراحی و اجرای ارزیابی تحصیلی اهمیت فوق العاده دارد ارزیابی فرد با خودش است که گامی برای از بین بردن رقابت های بی اساس با همکلاسی و دوستان است.

‌شیوه های ارزیابی تحصیلی در سامانه آموزش مجازی رایسا

یکی از مهمترین پارامترهای ارزیابی تحصیلی ، تحلیل عملکرد در بازه ای دلخواه است. تنها مشاهده آن در بازه های چند ماهه مانند: پایان ترم و پایان سال تحصیلی اطلاعات بسیار زیادی از رشد تحصیلی دانش پذیر نسبت به فعالیت ها و عملکردشان در طول دوره نخواهد داد.

در ارزیابی سامانه رایسا مدیران، مدرسان، دانش پذیران و حتی خانواده ها امکان مشاهده روز به روز عملکرد را دارند که به آنها به شناخت بهتر رفتارهای آموزشی دانش پذیران کمک شایانی می کند. در این صورت است که می تواند از پسرفت یا پیشرفت آنها با خبر شوند. تمامی امکانات ارزشیابی که در رایسا فراهم شده است در هر بازه دلخواهی قابل مشاهده خواهند بود.

در ارزیابی تحصیلی رایسا ، مدارس دیگر توجه افراطی به آزمون های پایانی نمی کنند. در این نوع ارزیابی، هدف بهبود کیفیت یادگیری و یاددهی در طول سال تحصیلی است. در راستای این هدف تیم نرم افزاری رایسا رشد عاطفی و اجتماعی و حتی جسمانی دانش پذیر را نیز در نظر گرفته اند. همچنین ما باید فرصتی برای دانش آموزان به وجود بیاوریم و مهارت یابی را به آنها آموزش دهیم تا استعداد هایشان را گسترش دهند.

ارزیابی تحصیلی رایسا به گونه ای طراحی شده است که ارتباطی کامل با ویژگی ها و رویدادهای کلاس آنلاین رایسا داشته باشد. به این صورت که تمام فعالیت های کلاسی را می توان در ارزیابی رایسا ثبت و در بازه های زمانی مختلف مشاهده کرد. این امکان اطلاعات بسیار مفیدی از نحوه حضور و فعالیت دانش پذیران در کلاس های آنلاین رایسا را به مدرسان و مدیران خواهد داد.

پیشنهاد ویژه

برای آشنایی با امکانات و نحوه مشاوره تحصیلی در رایسا مقاله مشاوره تحصیلی آنلاین را مطالعه کنید.

اطلاعات امروز پایه

در بخش ارزیابی رایسا محیطی طراحی شده است که مدیران و معاونان پایه، می توانند تمام اطلاعات آن روز را بطور کلی ملاحظه نمایند. از مهمترین آنها میتوان به تعداد غایبین و فعالیت های کلاسی آن روز اشاره کرد.

ارزیابی کل پایه

ارزیابی کل پایه تحصیلی، ابزار بسیار قدرتمندی برای مقایسه عملکرد کلاس های موجود است که برای مدیران و معاونان پایه در نظر گرفته شده است. بدیهی است که با مقایسه کلاس ها با یکدیگر، حس رقابتی در آنها افزایش می یابد و فضا را بطور قطع برای رشد بهتر آماده میکند.

academic-evaluation-raysa

در این قسمت مدیران می توانند تمامی فعالیت های دانش پذیران و مدرسان را به خوبی با یکدیگر مقایسه و مورد ارزیابی قرار دهند. این فعالیت ها شامل تعداد حاضرین و غایبین در کلاس ها، میانگین فعالیت های دانش پذیران، امتیاز های آنها، میانگین مدت زمان حضور در کلاس است.

برای مشاهده این اطلاعات، مدیران می توانند با انتخاب گزینه تاریخ و مشخص کردن بازه و عنوان ارزیابی مورد نظر خود، از عملکرد تمام کلاس ها که به صورت پایه ای دسته بندی شده اند آگاه شوند.

ارزیابی فردی

همانطور که از نام آن پیدا است در این قسمت عملکرد و فعالیت های فردی دانش پذیر به تفکیک قابل تحلیل و بررسی خواهد بود.‌ این اطلاعات را می توان در بازه‌های مورد نظر به نمایش درآورد. همچنین این اطلاعات برای تمامی اعضا مجموعه اعم از مدیران، معاونان پایه، مدرسان و دانش پذیران در دسترس است.

با انتخاب بازه زمانی در قسمت تاریخ، پایه، کلاس مورد نظر، کاربران می توانند تمام اطلاعات ثبت شده را به تفکیک مشاهده و مورد ارزیابی قرار دهند. تمامی این اطلاعات در این قسمت به صورت نمودار نمایش داده خواهد شد.

پیشنهاد ویژه

برای آشنایی با ویژگی های یک مدرسه هوشمند،می توانید مقاله ویژگی های مدرسه هوشمند چیست را مطالعه کنید.

نمرات کلاسی

در این قسمت مدیران، مدرسان و معاونان پایه می توانند نمرات کلاسی ثبت شده را به تفکیک درس و تاریخ به همراه میانگین حداقل و حداکثر نمرات را مشاهده کنند. برای انجام آن تنها پس از انتخاب بازه، پایه و کلاس مورد نظر، می توانند نتیجه آن را به صورت نمودار در اختیار داشته باشند. با مشاهده این نتایج دانش پذیران می توانند نقاط قوت روش مطالعه خود را شناسایی کنند و حتی آنها را در دروس دیگر بکار بگیرند.

آزمون

با شرکت در آزمون، دانش پذیران تنها نیمی از مسیر تحلیل عملکرد خود در طول دوره یادگیری را طی کرده اند. نیمه دیگر آن مجموعه اقداماتی است که به آن ارزیابی آزمون می گویند. همانطور که می دانیم، هدف از آزمون سنجش یادگیری و هدف از ارزیابی رفع کردن خطاهای فراگیری است.

در ارزیابی رایسا دانش پذیر می تواند ضعف های موجود در خود و روش های فراگیری را شناسایی، نسبت به آنها آگاهی پیدا کند و به مرور آنها را برطرف کند. تمام این موارد می تواند نتیجه درست از ارزیابی آزمون های برگزار شده باشد که تیم رایسا تلاش های فراوانی برای دستیابی به این اهداف انجام داده است.

برای دسترسی به اطلاعات این قسمت ابتدا بازه ی مورد نظر خود را انتخاب و سپس پایه و کلاس را انتخاب نمایید. در این مرحله نمودار عملکرد دانش پذیران را به تفکیک درس مشاهده خواهید کرد. همچنین میتوانید چندین کلاس و یا اطلاعات فردی دانش پذیران را مشاهده کنید.

تکلیف

مدرس میتواند براساس نتیجه کار دانش پذیر، میزان موفقیتش را در انجام آن تکالیف ارزیابی کند. با انجام این فرایند مشخص می‌شود دانش پذیر به چه نوع کمکی و تا چه اندازه نیازمند است تا بتواند حداقل ترقی را به درستی پشت سر بگذارد و همچنین ارزشیابی تکالیف به مدرس کمک میکند دریابد که دانش پذیر تا چه اندازه به هدف های مورد نظر آن تکلیف رسیده است.

اطلاعات کلاسی

مدرس برای آنکه درک و شناخت درستی از دانش پذیر داشته باشد می تواند رفتار او در کلاس، ساعت حضور،تعداد سوال، نمره و امتیاز را مورد بررسی قرار می دهد. در هر زمان که نیاز باشد موفقیت و عدم موفقیت مانند گزارش در اختیار مدرس و مدیر و همچنین دانش پذیر و والدین به طور معنادار و معتبر قرار میگیرد.

teacher-online-evaluation

نتیجه

دانش پذیران یکی از مهمترین منابع تعیین کننده کیفیت در آموزش هستند. با توجه به آنچه که گفته شده است شما با ارزیابی به موقع و دقیق در هر زمان، فرایند یادگیری را تکمیل می کنید. بنابراین راز پشت یک آموزش موثر، به دست آوردن اطلاعات در مورد اینکه دانش پذیران و مدرسان از چه کیفیتی برخوردار هستند خواهد بود.از این رو، شما برای یک ارزیابی تحصیلی دقیق می توانید از ارزیابی رایسا برای اندازه‌گیری کیفیت استفاده کنید که امکانات بسیار مناسبی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.