روش های افزایش دایره لغات در فن بیان

  • روش های افزایش دایره لغات در فن بیان
  • خانه
banner
banner
banner
how-to-increase-domain-vocabulary

مقدمه

دایره لغات بالا، یکی از مهم ترین و اصلی ترین عنصرهای هوش کلامی و فن بیان یک فرد محسوب می شود. ارزش دایره لغات بالا و متنوع، زمانی خود را نشان می دهد که قصد مجذوب کردن مخاطب خود را داشته باشید. به عبارتی دیگر، اگر بخواهید به هنگام برقراری ارتباط کلامی با افراد دیگر از واژه های ارزشمند استفاده کنید و فرد مورد نظر خود را تحت تاثیر قرار دهید، باید دایره لغات خود را تقویت کنید.

تکنیک های بسیار زیادی برای تحقق این امر وجود دارد که علاقه مندان به آنها می توانند از آن استفاده کنند. در این مقاله سعی می کنیم تا راهکارهای موجود را مورد بررسی قرار دهیم. برای رسیدن به این مهم با تیم آموزش مجازی رایسا همراه باشید.

دایره لغات چیست و چرا باید آن را گسترش دهیم؟

دایره لغات در واقع به مجموعه ای از کلمات و عباراتی اطلاق می شود که در طول زندگی روزمره برای صحبت و ارتباط برقرار کردن از آنها استفاده می کنیم. هر چقدر این دایره را گسترش دهید مهارت فن بیان شما تقویت می‌گردد و قدرتمند تر صحبت می کنید. به عبارتی دیگر، با بهبود و افزایش دایره لغات، می توانید مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهید و آنها را جذب موضوع خود کنید.

مجموعه آموزش مجازی رایسا راهکارهای موجود در رابطه با افزایش و بهبود دایره لغات را عنوان و مورد بررسی قرار داده است که در ادامه مهم ترین آنها را مطرح خواهیم کرد.

چگونه دایره لغات فارسی خود را افزایش دهیم؟

speak-with-together

به صحبت اطرافیان خود با دقت گوش فرا دهید

یکی از کارهای کلیدی و مهم برای گسترش و بهبود دایره لغات خود که باید آن را در نظر بگیرید و انجام دهید این است که به صحبت های دیگران دقت و توجه کنید. از دوستان یا سخنران های بزرگ و مجریان تلویزیونی نکته یاد بگیرید و به خوبی به یاد بسپارید. این نکته کمک شایانی به شما خواهد کرد و در کوتاه مدت نتیجه آن را خواهید دید.

همه کلمات موجود در جمله را مهم و با ارزش بدانید

برای داشتن دایره لغات قدرتمند به هیچ وجه نباید به راحتی از کنار کلمات رد شوید یا اینکه فکر کنید چون کلمات ساده ای هستند می‌توانید به راحتی از آن ها عبور کنید. اما باید بدانید که در آینده همین کلمات ساده، ممکن است به کمک شما آیند و با استفاده درست و به موقع از آنها به یک فرد حرفه ای در بیان و سخنوری تبدیل شوید.

note-for-vocabulary

لغات مهم را یادداشت کنید

یاداشت برداری از دیگر مواردی است که نه تنها در گسترش دایره لغات، بلکه در هر کار دیگری به شما کمک خواهد کرد. پس خیلی مهم است که سعی کنید همیشه ابزار یادداشت را به همراه یا در کنار خود داشته باشید. زیرا نوشتن موجب می شود که آن کلمه بهتر به خاطر شما سپرده شود.

همچنین شما در صورت فراموشی می توانید به آن یادداشت ها مراجعه کنید. حتی اگر برایتان مقدور نیست که ابزار یادداشت را همیشه همراه خود داشته باشید می توانید از تلفن همراه هوشمند خود برای یادداشت برداری استفاده کنید. حتی یادداشت در تلفن همراه نیز به تقویت دایره لغات شما کمک خواهد کرد.

کتاب بخوانید

اما باید بدانید که بزرگترین اختراع بشر کتاب است. هر چقدر کتاب بیشتری خوانده باشید با نوع نوشتن و بیان کلمات و یا ساخت جملات و بکارگیری عبارات و اصطاحات در زمان و مکان مناسب بیشتر آشنا خواهید شد. پس کلمات و جملات بیشتری یاد می گیرید و همین طور دانش و دانسته های شما افزایش قابل قبولی پیدا می‌ کند که موجب بالا رفتن اعتماد به نفس شما خواهد شد. در نتیجه در کمتر بحثی است که نتوانید شرکت نکنید و مخاطبان خود را مجذوب سخنان خود نکنید.

از کتاب های قدیمی مانند گلستان سعدی، کلیله و دمنه، شاهنامه حکیم طوس و از نویسندگان معاصر کتاب های آقای محمود دولت آبادی مخصوصا کتاب روزگار سپری شده مردمان سالخورده پیشنهاد می‌شود. برای افزایش دایره لغات آقای دولت آبادی کتاب دیگری نیز دارد به نام زبان پاک که کلمات تازه ای دارد.

پیشنهاد ویژه

برای آشنایی با روش ها و فنون تدریس در رایسا، می توانید مقاله فنون تدریس در رایسا را مطالعه کنید.

متضاد و مترادف کلمات را پیدا کنید

از دیگر نکات مهم در گسترش دایره لغات، دانستن مترادف و متضادهای مختلف کلمات است. بطور کلی کیفیت جملات کوتاهی که در آنها کمتر از کلمات تکراری استفاده می شود به مراتب بالاتر از جملات بلند دارای کلمات تکراری خواهد بود. پس به دنبال مترادف و متضاد کلمات باشید. این بازی را برای کلمات جدید که یاد گرفته اید انجام دهید. بطور قطع به این شکل است که کلمات به خوبی در ذهن شما سپرده می شوند. با این کار به هدف خود که همان تقویت فن بیان است خواهید رسید.

study-for-vocabulary

فیلم ببینید

تماشای فیلم های مناسب بر روی دایره لغات شما تاثیر می گذارد. با تمرکز و دقت شروع به دیدن فیلم کنید و به مکالمه های رد و بدل شده گوش دهید. در صورت نیاز می توانید مکالمات مهم را بر روی کاغذ یادداشت کنید.

تمرین تندگویی انجام دهید

یک کلمه یا یک جمله را برای خودتان انتخاب کنید و زمانی کوتاه مشخص کنید. هر آنچه از آن موضوع می دانید را بدون مکث به زبان بیاورید. این روش به شما کمک می کند تمام کلماتی که در ذهن خود دارید را استفاده کنید. همچین این مورد به شما کمک خواهد کرد تا در مواقعی که نیاز است در فرصت کوتاه موضوعی را مورد بحث قرار دهید، بدون مشکل این کار را انجام دهید.

پیشنهاد ویژه

اگر می خواهید درباره مشاوره تحصیلی در سامانه رایسا بیشتر بدانید، می توانید مقاله مشاوره تحصیلی رایسا را مطالعه کنید.

کلمات جدید را به کار ببرید

پس از استفاده از نکات و موارد بالا نیاز است از آنها در سخنان خود استفاده کنید. هنگامی که شما لغاتی را به اطلاعات خودتان اضافه کرده اید باید در مکالمات از آن استفاده کنید تا اولاً هرگز آنها را از یاد نبرید و دوماً در سخنوری جذاب تر بنظر برسید. البته ممکن است در شروع، بکارگیری آن ها سخت باشد، اما با تسلط به کار خود ادامه دهید تا یک فرد تاثیرگذار در بحث ها باشید.

کلمات با ریشه مشترک

کلمات هم خانواده معمولاً ریشه مشترک دارند و حروف آنها تا حد زیادی شبیه است. می توانید با توجه به ریشه کلمات، به معنی آنها به خوبی پی ببرید و دایره لغات خود را تقویت کنید.

بازی های مفید نصب کنید

این روزها بازی هایی بسیار پرطرفدار شده اند که در کنار سرگرمی می تواند برای شما مفید نیز واقع شود. بازی به نام آمیرزا را میتوانید در گوشی خود نصب کنید که این بازی چندین حروف را برای شما به نمایش می‌ گذارد و شما با حروف ها کلمه می‌ سازید که موجب افزایش هوش کلامی و همچنین افزایش دایره لغات شما می شوند.

نتیجه

با راهکار های ساده ای که در این مقاله گفته شد است بدون خریداری هیچ پکیجی و هیچ ابزاری با تمرین و اراده خودتان همراه با حوصله، میتوانید قدرت کلام خود را به آن حد و اندازه ای که میخواهید برسانید فقط تمرین ها را دست کم نگیرید و شروع کنید.